Jaké jsou hlavní aplikace na placení mobilem a jak fungují

Pokud rádi nakupujete přímo ze svého telefonu na internetu, můžete kromě Google Pay a Apple Pay také použít další aplikace jako je například PayPal nebo Revolut Pay. Tyto čtyři aplikace patří mezi jedny z hlavních možností, jak lze platit mobilem. PayPal, Apple Pay a Google Pay navíc patří mezi nejrozšířenější aplikace na placení mobilem v současnosti. Jsou oblíbené zejména pro svou rychlost, pohodlí a bezpečnost při placení. Zákazníci navíc nemusí u sebe nosit platební karty nebo hotovost, stačí chytrý telefon.

Placení mobilem v kamenných prodejnách i online

Pokud vás zajímá, která ze zmíněných aplikací je nejpopulárnější, tak podle statistik z roku 2022 bylo na světě více než 500 miliónů uživatelů Apple Pay. To je více než trojnásobek oproti aplikaci Google Pay, která má přibližně 150 miliónů uživatelů. Důvodem, proč je Apple Pay populárnější jsou i rozšířené bankovní služby, které nabízí především na US trhu. Služba Apple Pay je také v současnosti dostupná ve více zemích a podporuje více bank a platebních karet. Mezi Apple Pay a Google Pay pak figuruje PayPal, který v současnosti využívá přes 400 miliónů lidí. Revolut je ze všech služeb nejmladší a nejmenší, ale díky své jednoduchosti a dostupnosti se těší rychlé expanzi jak ve světě, tak i u nás.

Jak funguje Apple Pay

Jednou z hlavních výhod Apple Pay je jeho integrace s ostatními produkty a službami společnosti Apple. Pokud máte iPhone, iPad, Apple Watch nebo Mac, můžete použít Apple Pay k placení na všech těchto zařízeních bez nutnosti instalovat další aplikace. Apple Pay pak mohou zákazníci dále používat k placení za nákupy v App Store, iTunes Store, Apple Music, iCloud nebo Apple TV.

Aktivace Apple Pay

Aplikace na placení mobilem Pro aktivaci Apple Pay je potřeba mít kompatibilní zařízení, bankovní kartu podporovanou vaší bankou a Apple ID. Kartu přidáte tak, že otevřete aplikaci Peněženka a kliknete na tlačítko Přidat. Pak postupujete dle dalších pokynů na obrazovce. Jakmile je karta přidána, můžete ji použít k placení v obchodech, online nebo v aplikacích.

Jak platit s Apple Pay v obchodě

Stačí přiblížit zařízení Apple k terminálu pro bezkontaktní platbu a potvrdit platbu pomocí Face ID, Touch ID nebo zadáním kódu. Platba je šifrována a zabezpečena pomocí technologie NFC (Near Field Communication) a tokenizace. Uživatelé také dostávají upozornění o každé provedené platbě.

Co je to peněženka Apple

Apple Pay a peněženka Apple jsou dvě různé služby, které společnost Apple nabízí. Apple Pay je platební systém, který umožňuje uživatelům platit za zboží a služby pomocí svých zařízení. Peněženka Apple je aplikace, která uchovává nejen digitální verze platebních karet, ale také věrnostní karty, letenky, vstupenky, vouchery a další dokumenty. Uživatelé si mohou tyto digitální dokumenty přidávat buď přímo pomocí aplikace nebo i oskenováním QR kódu. V peněžence můžete mít až 12 platebních karet a počet ostatních karet a dokumentů není omezen.

Příklady využití peněženky Apple

Zde je několik příkladů českých firem využívajících peněženku Apple (můžete si přidat dokument do Apple Peněženky a prokázat se jím místo fyzického dokumentu):

Některé pojišťovny také umožňují přidání dokumentu do peněženky Apple (Kooperativa, Axa Assistance...). Peněženku Apple používá také Shell, Zoot, Nespresso, Ikea, Česká Spořitelna, Edenred a řada dalších firem.

Jak funguje Google Pay

Google Pay je služba, která umožňuje platit pomocí Android telefonu, tabletu nebo chytrých hodinek. Jedná se o novější a univerzálnější službu, která nahradila Google Peněženku už v roce 2018. Oproti Google Peněžence funguje Google Pay s jakoukoliv bankovní kartou nebo účtem, který je přidán do Google účtu. Google Pay také podporuje platby pomocí NFC (Near Field Communication).

Google Pay je modernější a praktičtější služba pro platby online i off-line, zatímco Google Peněženka je vhodná spíše pro posílání peněz mezi lidmi. Obě služby jsou zdarma, ale mohou zde být účtovány poplatky za některé transakce (posílání peněz do zahraničí).

Aktivace Google Pay

Pro úspěšnou aktivaci Google Pay je stejně jako u Apple Pay potřeba mít kompatibilní zařízení, platební kartu a Google účet. Tuto kartu pak jednoduše přidáte do stažené aplikace Google Pay. Ověření probíhá pomocí SMS kódu nebo biometrického zabezpečení. Google Pay je kompatibilní nejen s Androidem, ale i iOS. Do Google Pay si můžete přidat až 10 karet.

Co je Google Peněženka?

Google Peněženka je starší a omezenější služba, která umožňuje posílat peníze přátelům nebo rodině pomocí e-mailu nebo telefonního čísla. Vyžaduje přitom propojení s bankovním účtem nebo debetní kartou. Google Peněženku nelze použít pro platby v obchodech.

PayPal

PayPal je další bezpečný, rychlý a snadný způsob, jak platit mobilem. Jedná se o jednu z nejznámějších a nejpoužívanějších platebních služeb na světě. Výhodou PayPal je, že kromě možnosti platby na různých webech, si můžete jednoduše zasílat peníze mezi uživateli pomocí e-mailové adresy.

Použití PayPal v Apple Pay i Google Pay

PayPal nabízí možnost přidat si svou bankovní kartu nebo účet do aplikace Google Pay nebo Apple Pay. Stačí se přihlásit do svého PayPal účtu a vybrat možnost Přidat do Apple Pay nebo Přidat do Google Pay podle toho, jakou službu chcete použít. Poté stačí následovat pokyny na obrazovce.

Jak platit s PayPal v obchodě

Když budete chtít zaplatit pomocí PayPal v Apple Pay nebo Google Pay, jednoduše přiložíte svůj telefon nebo hodinky k terminálu pro bezkontaktní platby a potvrďte platbu pomocí PIN kódu, otisku prstu nebo obličeje. Potvrzení platby pak uvidíte jak na svém zařízení, tak i na účtu PayPal.

Revolut Pay

Revolut Pay je platební systém od společnosti Revolut, který umožňuje provádět online platby pomocí účtu Revolut. Pokud máte Revolut účet a vyberete tuto variantu jako platební metodu, budete přesměrováni na zabezpečenou stránku, kde můžete zadat své přihlašovací údaje do Revolutu a potvrdit platbu. Platba bude odečtena z vašeho zůstatku nebo z propojené karty a obdržíte potvrzovací e-mail o transakci. Jedná se o další rychlý a pohodlný způsob platby online bez nutnosti sdílení údajů o kartě s obchodníkem. Stejně jako u PayPal můžete Revolut přidat do Google Pay a Apple Pay a můžete si posílat jednoduše peníze mezi uživateli.

Související články:


< předchozí článek - další článek >

Jste obchodník a chcete přijímat platby mobilem?

Kontaktujte nás!