Platba mobilem - co to vlastně je?

Platba mobilem

V poslední době je stále častější, že platí zákazníci za zboží a služby mobilem. Platba mobilem je již velmi rozšířená i při běžném nakupování v kamenných obchodech. Fyzické platební terminály již začínají platbu mobilem podporovat.

My se zde však chceme věnovat zejména platbě mobilem na internetu a je třeba si nejprve říct, co to vlastně platba mobilem je. Jedná se totiž o velmi široký pojem, pod kterým si představí každý něco jiného.

Co je vlastně platba mobilem?

Obvykle se tímto výrazem myslí každá platba, při které je nějakým způsobem využit mobilní telefon. Potíž je ale v tom, že dnes už vlastně neexistuje typ platby, pro který nelze mobil použít. Lepší je tedy rozdělit platby mobilem podle toho "odkud jdou peníze" a vysvětlit, jakou roli zde vlastně hraje mobilní telefon.

Klasická platba mobilem, tak jak byla chápána dříve, je způsob, kdy uhradíte cenu produktu prostřednictvím svého mobilního operátora. Nejobvyklejší způsob, který se používá například pro úhrady SMS jízdenek nebo k nákupu kreditů na herních serverech, je Premium SMS. Zákazník jednoduše zašle SMS na určité číslo a tím zaplatí určenou cenu (20 Kč, 50 Kč, 100 Kč). Tuto sumu pak zaplatí svému mobilnímu operátorovi v rámci vyúčtování. Operátor pak zaplatí poskytovateli služby. Mobil zde tedy funguje pouze jako zařízení, které odesílá SMS a tím dává pokyn k platbě operátorovi.

QR platba je další častý způsob úhrady, kdy je mobil obvyklým nástrojem. V tomto případě se však jedná o běžný bankovní platební příkaz, kdy pošlete peníze ze svého bankovního účtu na bankovní účet dodavatele produktu. Lidé opět vnímají QR platbu jako platbu mobilem, ale mobil zde funguje jen jako nástroj, ve kterém je nainstalována bankovní aplikace banky zákazníka. Prostřednictvím teto aplikace a naskenováním QR kódu dává zákazník pokyn své bance, aby provedla klasický platební příkaz a převedla peníze na účet prodejce.

Masterpass, Google Pay, Apple Pay jsou nyní často zmiňované "platby mobilem". Všechny tyto platební metody jsou však vlastně "obyčejné" platby kartou. Jedná se o mobilní aplikace, do kterých je potřeba nejprve vložit standardní platební kartu (nejčastěji MasterCard nebo VISA). Při samotné platbě pak mobil a mobilní aplikace v něm funguje jako nástroj, který předává platební bráně nebo platebnímu terminálu údaje z platební karty zákazníka. Žádné jiné kouzlo v tom není. Nemusíte tedy vytahovat platební kartu z peněženky, ale pouze použijete mobilní telefon a v něm nainstalovanou aplikaci. Všechny takto provedené platby pak uvidíte na svém bankovním výpise jako "platby kartou".

Platební brána Pays podporuje všechny výše uvedené "platby mobilem" a pokud ji připojíte na svůj web nebo eshop, budou Vám zákazníci platit tou „mobilní platbou“, která jim vyhovuje nejvíce.

Nenašli jste odpověď na vaši otázku?

Zeptejte se nás