Platební terminál - jak funguje?

Platební terminál – co to je?

Platební terminál je fyzické zařízení, které používají obchodníci v kamenných obchodech pro příjem bezhotovostních plateb od zákazníků. Platební terminál tedy umožňuje platby kartou. Samotná platba probíhá tak, že obchodník zadá požadovanou částku k úhradě, zákazník vsune kartu do terminálu nebo ji pouze k terminálu přiloží. Následně terminál odešle prostřednictvím internetu data o kartě a placené částce na server, kde se platba příjme nebo odmítne. Terminál pak vytiskne stvrzenku o tom, jak platba proběhla a zda byla úspěšná.

Mnozí se domnívají, že je platební terminál napojený přímo na banku obchodníka, u kterého je terminál umístěn. Často to tak ale není a platební terminál je napojen na systémy acquirera, což je firma, která platby kartami zpracovává. Acquirer je také často sám dodavatelem platebních terminálů.

Jak putují peníze?

Peníze, které takto zákazník zaplatí, tedy putují nejprve z banky zákazníka na bankovní účet acquirera a ten je teprve poté pošle na účet obchodníka. Všechny tyto služby samozřejmě něco stojí a obchodník musí obvykle zaplatit poplatek z každé takto přijaté platby, a také měsíční poplatek za pronájem platebního terminálu. Zákazník při platbě kartou neplatí nic navíc. Lépe řečeno, všechny tyto poplatky a všechny další náklady obchodníka již platí v celkové ceně svého nákupu.

Mnozí obchodníci nejsou z platebních terminálů nadšeni, protože poplatky za transakce jsou často závislé na tom, jaký typ platební karty zákazník použije. Některé typy karet (zejména ty firemní s mnoha bonusy) znamenají pro obchodníka nemalý poplatek, což platící zákazník mnohdy ani neví. Nelze se pak divit, že v některých malých obchodech dodnes terminály nejsou a obchodník preferuje platbu v hotovosti.

Alternativou k drahému fyzickému platebnímu terminálu může být virtuální platební terminál Pays. Nejedná se totiž o fyzické zařízení, ale o webovou stránku v rámci platební brány Pays, která umožní platbu z karty zákazníka. Nutnou podmínkou je, aby měl daný zákazník u své karty povoleny platby přes internet. Řešení je tedy vhodné zejména tam, kde neprobíhá plateb kartami moc. Velkou výhodou je 100% úspora měsíčního paušálu za fyzický platební terminál a výrazně nižší poplatky za jednotlivé transakce. Virtuální platební terminál umožňuje samozřejmě i platbu mobilem a to buď QR platbu nebo platbu prostřednictvím aplikací MasterPass, Google Pay a Apple Pay.

Nenašli jste odpověď na vaši otázku?

Zeptejte se nás