Čtečka QR kódu: 3 hlavní způsoby, jak naskenovat QR kód

QR kódy jsou již běžnou součástí našeho života, které nejen zjednodušují platby, ale jsou i zajímavým marketingovým nástrojem, který umožňuje jednoduché sdílení informací – například o produktu, službách, odměnách, slevách atp. S pomocí QR kódu lze také snadno načíst a uložit kontaktní údaje nebo zahájit konverzaci.

Jak naskenovat QR kód

QR kód můžete naskenovat hned několika způsoby:

  1. s pomocí aplikace,
  2. s pomocí fotoaparátu v telefonu (v případě, že máte iOS 11 a výš nebo Android OS 8 a výš)
  3. s pomocí webové stránky (stačí otevřít vybranou webovou stránku, která pomůže kód oskenovat).

1. Aplikace pro čtení QR kódu

Jak v App Store, tak v Google Play najdete bezpočet aplikací pro čtení QR kódu, které jsou k dispozici zdarma. Používání těchto bezplatných aplikací je však často podmíněno tím, že je uživatel vystaven například nadměrnému množství reklam nebo jsou o něm sbírána data. Při stahování a používání si tak musí dát pozor, zda aplikace:

Obrázek ke článku čtečka QR kódu zobrazuje tři hlavní způsoby, jak naskenovat QR kód – s pomocí aplikace, fotoaparátu v telefonu nebo s pomocí webové stránky. Více informací přímo v článku. Tyto praktiky neplatí samozřejmě jen na čtečky QR kódu, ale i další aplikace v App Store nebo i Google Play. Existují však kvalitní aplikace jak pro Android, tak iOS, které poskytují užitečné funkce, aniž by zobrazovaly nežádoucí reklamu nebo odesílaly data.

Vybrali jsme pro vás hned dvě kvalitní aplikace, obě jsou dostupné jak pro Android, tak iPhone. Doporučené čtečky jsou rychlé, spolehlivé a bez reklam. Obvykle v aplikaci uvidíte pouze malý odkaz na jejich služby a aplikace, což je velmi férové výměnou za poskytnuté bezplatné funkce. Otestovali jsme, že QR kód se s pomocí těchto aplikací obvykle načte do jedné sekundy. Doporučené aplikace zahrnují:

Kaspersky QR scanner

Společnost Kaspersky je mezinárodní společnost zabývající se kybernetickou bezpečností a je známá svými bezpečnostními produkty od antivirového softwaru pro koncové zákazníky, až po robustní zabezpečení firem. Cílem této aplikace je zajistit bezpečné skenování QR kódů. Aplikace je zajímavá však především tím, že provádí bezpečnostní kontrolu, která zajišťuje, že QR kód nevede k nebezpečnému odkazu nebo škodlivému obsahu. Uchovává navíc historii všech provedených QR skenů a tím zajišťuje snadný přístup ke starým souborům, obrázkům a jiným datům.

QRQR od společnosti Denso

Společnost Denso Wave nejenže vynalezla QR kódy, ale je také jedním z nejvýznamnějších výrobců čtecích zařízení na světě. Vzhledem k dlouholetým znalostem a zkušenostem s dekódovacími zařízeními. Aplikace skenuje nejen QR, ale i čárové kódy. Můžete si také jednoduše zobrazit pouze náhled webové stránky. Kromě uchovávání minulých skenů, lze i tyto skeny i jednoduše z historie smazat. V případě registrace můžete jednoduše přenášet data z aplikace i do jiných zařízení. Velkou výhodou je, že aplikace je funkční i na starších zařízeních (Android od OS 4.4, iPhone od iOS 10)

2. Čtení QR kódu pomocí fotoaparátu v telefonu

Většina novějších modelů chytrého telefonu podporuje čtení QR kódu prostřednictvím fotoaparátu. Stačí jednoduše otevřít fotoaparát v telefonu a zamířit na kód z dostatečné vzdálenosti. Telefon pak obvykle sám provede nebo nabídne další akci, například otevření odkazu. Tuto funkci podporuje společnost Apple od září roku 2017 spolu s vydaným iOS 11. Ten umožňuje telefonu iPhone nebo iPadu jednoduše oskenovat QR kód s pomocí fotoaparátu bez nutnosti stahovat nebo otevírat aplikaci. Po Apple brzy následovaly i další značky telefonů, Android tuto funkci podporuje od verze OS 8 a výš. Android/Google má navíc pro čtení QR kódu tzv. Google Lens, který stačí propojit s fotoaparátem. V případě Androidu však budete vybízeni k používání různých řešení podle telefonu. Například Samsung nabídne k rozpoznávání QR kódu Bixby Vision.

Pokud chcete zjistit, zda i váš telefon podporuje čtení QR kódu bez aplikace, zkuste si jednoduše oskenovat nějaký QR kód. QR kód obvykle obsahuje adresu URL, kterou prohlížeč chytrého telefonu otevře. Existují i jiné typy QR kódů, které vám umožní nastavit Wi-Fi připojení, vytvořit nový kontakt (vCard neboli virtuální vizitka), získat přístup k GPS souřadnicím nebo dokonce nastavit událost ve vašem kalendáři. Většina bezplatných aplikací používá stejné čtecí knihovny ZBarcode Reader nebo Zxing. Jedná se o stabilní a robustní knihovny, a proto nejsou ve výsledku mezi funkcemi čteček QR kódu velké rozdíly.

Některé čtečky však mohou problémy se zpracováním určitých typů souborů. Například u některých není možné přidat vCard uloženou v QR kódu do seznamu kontaktů kvůli kódování. POZOR, v případě, že se jedná o QR kód pro platbu, musíte v takovém případě otevřít aplikaci internetového bankovnictví. Díky tomu se pak snadno předvyplní údaje pro platbu. Jak funguje QR kód pro platbu si můžete například vyzkoušet prostřednictvím našeho generátoru pro QR platby.

3. Webová čtečka QR kódu

Pokud nechcete stahovat žádnou aplikaci a nevyhovuje vám ani skenování přímo prostřednictvím fotoaparátu, můžete vyzkoušet jednoduchý online skener QR kódů. Výhodou tohoto skeneru je, že lze též přidávat obrázky z QR kódu z fotogalerie a případně listovat historií oskenovaných kódů. Tato čtečka QR kódu je vhodná i pro PC.

Související články:


< předchozí článek - další článek >

Chcete příjímat platby přes QR kód?

Napište nám, zařídíme to.