Parkování v Brně: Kde a jak nejlépe zaparkujete

Město Brno nabízí hned několik možností, kde můžete zaparkovat, a to podle toho, jak blízko to chcete mít do centra, zda preferujete uzavřené prostory nebo si vystačíte s parkováním na ulici. Parkování v Brně lze rozdělit do několika hlavních kategorií:

Parkování v Brně podle zón

Centrum města a nejbližší městské části jsou kategorizovány podle zón: A, B a C. Zóna A není běžně návštěvníkům přístupná. Zóny B a C mají odlišné sazby. Pro obě však platí, že o víkendech a státních svátcích je parkování v zónách B a C zdarma. Pokud tedy plánujete návštěvu Brna v těchto dnech, je parkování na ulici nejvýhodnější. Další informace k jednotlivým zónám jsou zde:

Zóna A

Jedná se o centrum města, kde je možné parkovat pouze s uděleným oprávněním. Vjezd do centra je tak omezen, a to mj. z důvodu velkého množství pěších zón. Pokud však nutně potřebujete zaparkovat v centru, pak můžete zvážit DOMINI PARK, popř. parkování ve Velkém Špalíčku.

Zóna B

Zóna B obkresluje samotný střed Brna. Návštěvníci tak mohou parkovat v bezprostřední blízkosti centra města, nicméně parkování v zóně B obvykle bývá ve všední dny plné. V pracovní dny je pro návštěvníky Brna 60 minut k dispozici zdarma. Dále je pak účtována částka 30 Kč za každou započatou hodinu.

Zóna C

Zóna navazuje hned na zónu B. Zóna C je k dispozici návštěvníkům mezi 6 a 17 hodinou zdarma. Můžete zde parkovat po celý den bezplatně. Po 17 hodině pak platí sazba prvních 60 minut zdarma a následně 20 Kč za každou hodinu.

Ostatní městské části

Ne všechny městské části spadají pod vyznačené parkovací zóny, i když ty se v Brně dlouhodobě rozšiřují. Pro více informací si můžete zobrazit aktualizovanou mapu parkovacích zón v Brně. Pro nevyznačené zóny platí volně dostupné parkování, není-li na místě uvedeno jinak.

Parkovací domy v Brně

Parkovací domy v Brně jsou skvělou alternativou, pokud nechcete riskovat, že nenajdete dostupné parkování v parkovacích zónách poblíž centra ve všední dny. Jedná se obvykle o dražší variantu vyjma domu RIVER PARK, který se sice nachází kousek dál od centra (necelých 10 min. od hlavního nádraží), ale 12 hodin stání vás vyjde pouze na 50 Kč. V Brně najdete 5 hlavní parkovacích domů:

 1. Parkovací dům DOMINI PARK je hned u Dominikánského náměstí, kde sídlí nová radnice. Nachází se tak přímo v centru města Brna. V DOMINI PARKU si lze pronajmout místo i na celý rok.
 2. JD Parking u Janáčkova divadla není klasickým parkovacím domem. Jedná se o podzemní garáže, které se strategicky nachází v docházkové vzdálenosti do centra. Parkování nabízí výhodu soukromého vstupu přímo pro návštěvníky večerního nebo odpoledního představení, kteří nemusí vycházet ven, ale přímo z podzemní garáže se dostanou do vestibulu divadla.
 3. Parkovací dům PINKI PARK se nachází na Starém Brně, a to na Kopečné ulici přímo pod Petrovem. Jedná se o parkování, které se nachází v blízkosti hlavního vlakového nádraží. PINKI PARK nabízí i několikadenní a dlouhodobé parkování (roční).
 4. P + R parkovací dům RIVER PARK najdete u Renneské třídy, kousek od haly Winning Group Arena (Rondo), kde se konají například hokejové zápasy Komety Brno. V blízkosti parkovacího domu je zastávka MHD. Jedná se o cenově dostupné parkování, za 12 hodin stání zaplatíte 50 Kč. Pozor, při překročení tohoto limitu se platí 100 Kč za každou další hodinu. Zajímavostí tohoto domu je, že na střeše je k dispozici 29 míst pro LPG/CNG vozidla.
 5. Parkovací dům Rozmarýn se nachází v těsné blízkosti Moravského náměstí a umožňuje jak krátkodobé, tak i několikadenní parkování.

Parkování nejen přes noc

na obrázku jsou uvedena tři hlavní parkoviště, kde můžete nechat své auto přes noc. Jedná se o parkoviště Veveří, Benešova a Skořepku. Konkrétní informace jsou pak uvedeny přímo v článku. Plánujete-li v Brně přespat a máte zde známé nebo příbuzné rezidenty, mohou vám vybavit bezplatné parkování. Popřípadě existují parkoviště, kde můžete nechat auto přes noc zdarma, například tato tři hlavní parkoviště:

 1. Parkoviště Veveří, kde je parkování mezi 16:30 a 8:00 zdarma. Parkování je bezplatné i o víkendu a státních svátcích.
 2. Dalším parkovištěm, které je v bezprostřední blízkosti centra města, a je k dispozici mezi 18:00 a 8:00 ráno zdarma, je Parkoviště Benešova. Parkovat zadarmo můžete na Benešove i v neděli a o státních svátcích.
 3. Posledním volně dostupným parkovištěm je Parkoviště Skořepka, kde můžete parkovat přes noc bezplatně mezi 17:30 a 7:30 ráno. Zdarma zde můžete také parkovat o víkendu.

Parkoviště samozřejmě můžete využít i přes den, kdy však platí jiné sazby. Více se dozvíte přímo na stránce Brněnských komunikací, které tato parkoviště spravují.

Park & Ride Brno

Pro ty, co nechtějí autem jezdit do samotného centra města, je k dispozici možnost Park and Ride, která bývá oproti parkování v zónách, na parkovištích i v parkovacích domech cenově nejvýhodnější. Do centra se pak budete muset dopravit za pomocí MHD. Město Brno v současnosti nabízí tři hlavní P+R:

 1. P+R u Ústředního hřbitova
 2. P+R parkovací dům RIVER PARK u Winning Group Areny
 3. P+R Líšeň u Zetoru

Související články:


< předchozí článek - další článek >

Jak se Vám parkuje v Brně?

Napište nám!