Jak funguje digitální peněženka Google Pay?

Jak už samotný název Google Pay napovídá, jedná se o platební službu poskytovanou společností Google. Díky Google Pay mohou uživatelé platit v obchodech zcela bezkontaktně pomocí svých mobilních zařízení. Tento typ NFC platby umožňuje tzv. digitální peněženka Google. 

Co je to digitální peněženka?

Jedná se o virtuální peněženku, do které si můžete přidat své platební karty. Kartu přidáte jednoduchým zadáním a uložením údajů do peněženky, která je k dispozici ve vašem chytrém telefonu nebo tabletu. Digitální peněženky jsou dnes i součástí některých modelů chytrých hodinek. Informace o kartě jsou samozřejmě šifrovány a nejsou sdíleny s třetími stranami. Díky Google peněžence můžete jednoduše telefon přiložit k platebnímu terminálu a dokončit platbu. Terminál musí samozřejmě tento typ bezkontaktní platby podporovat.

Kde lze platit s Google Pay?

S Google Pay můžete platit nejen v různých obchodech s platebními terminály, ale také online na webových stránkách nebo v aplikacích.  Webové stránky a aplikace však musí, stejně jako platební terminály, tuto službu podporovat. Při platbě pak stačí vybrat Google Pay a následně budete vyzvání k rychlému bezpečnostnímu ověření. Toto bezpečnostní ověření probíhá buď prostřednictvím zadání údajů nebo pomocí biometrických metod jako je otisk prstu nebo sken obličeje. 

Mohu mít ve své digitální peněžence Google Pay více karet?

Google Peněženka umožňuje jak ukládání, tak správu různých kreditních i debetních karet. Přidat více platebních karet do Google Pay tedy možné je, avšak jak banka (vydavatel platební karty), tak i váš chytrý telefon musí tuto funkcí podporovat. 

Jaké typy karet Google Pay podporuje?

Kromě platebních karet Visa, Mastercard a Maestro Google Pay v České republice také podporuje několik dalších vydavatelů a jejich specifických karet. Zde je seznam některých dalších podporovaných karet v tuzemsku:

Jak nastavit Google Pay?

Pro kompletní návod, jak přidat další kartu do Google peněženky doporučujeme postupovat dle oficiálního návodu: Přidání debetní nebo kreditní karty – Nápověda Peněženka Google. Popřípadě doporučujeme postupovat dle návodu vaší banky, viz odkazy níže. 

Které banky podporují Google Pay v ČR?

V České republice Google Pay podporuje několik vydavatelů platebních karet. Mezi hlavní banky, které službu podporují, patří (pod odkazy najdete informace o podmínkách Google Pay každého vydavatele):

Dostupnost služby Google Pay se může samozřejmě průběžně měnit, doporučujeme proto sledovat přímo stránku Google, kde najdete veškeré Podporované banky – Google Pay (CZ).

Co dělat, když Google peněženka nefunguje

Na obrázku jsou popsány hlavní kroky co dělat, když peněženka Google Pay nefunguje – zkuste přidat jinou kartu; ujistěte se, že máte kompatibilní zařízení; že máte nainstalovanou nejnovější Google Pay verzi; že máte správně zadané údaje o kartě; a že máte dokončená dodatečná ověření. Také můžete kontaktovat banku, zda nejsou na kartu vázána nějaká omezení. Více detailů najdete přímo v článku. Pokud máte potíže s přidáním karty do Google Pay nebo vám nefunguje Google peněženka, doporučujeme nejprve absolvovat následující kroky:

  1. Vyzkoušejte jinou kartu: Zkuste přidat jinou kartu, abyste zjistili, zda problém spočívá ve specifické kartě nebo obecně v procesu přidávání karet. V případě, že se jedná o problém konkrétní karty, doporučujeme rovnou kontaktovat vydavatele karty (vaše banka), viz bod 6. 
  2. Zkontrolujte kompatibilitu: Ujistěte se, že váš telefon podporuje Google Pay a NFC. Většina nových telefonů je kompatibilní, ale u starších verzí se může stát, že služba nebude plně funkční. 
  3. Ujistěte se, že máte nainstalovanou nejnovější verzi Google Pay: Aktualizace obvykle přináší opravy chyb a vylepšení, které mohou problém vyřešit. 
  4. Zadávané údaje o kartě musí být správné: Při přidávání nové karty do Google peněženky si data z karty překontrolujte, a to včetně čísla karty, data platnosti, jména držitele karty a bezpečnostního kódu CVV. Jakýkoliv nesoulad způsobí, že kartu nebude možné úspěšně do peněženky přidat. 
  5. Proveďte dodatečné ověření: K úspěšnému přidání karty do Google peněženky můžete být v některých případech vyzváni k dodatečnému ověření, například pomocí SMS nebo e-mailu. Toto bezpečnostní ověření je potřeba před přidáním karty dokončit.
  6. Kontaktujte vydavatele karty (banku): Pokud máte kompatibilní telefon, nejnovější verzi Google Pay a zároveň nejde karta opakovaně přidat, doporučujeme kontaktovat banku. Banka může prověřit, zda nejsou u karty nastavena nějaká omezení související se službou nebo typem karty.  

Google Pay Poplatky

Prostřednictvím Google Pay lze platit i služby, které přímo Google poskytuje. Může se například jednat o: Google Ads, Hudba Google Play, YouTube Premium, Filmy a TV Google Play, Disk Google, placené aplikace Google Play a jiné. Zde najdete veškeré možné Položky Google na bankovním výpisu.

Související články:


< předchozí článek - další článek >

Jste obchodník a chcete přijímat platby Google Pay?

Kontaktujte nás!