Platba QR kódem

V poslední době nejspíše stále častěji vídáte možnost platby QR kódem. Možná se ptáte, čím to je, že je platba QR kódem populární až poslední dobou, když už existuje mnoho let? Popularita bezkontaktních plateb skokově vzrostla v období pandemie, a to právě díky bezpečnosti samotné transakce – nedochází u ní k fyzickému kontaktu, a navíc prostřednictvím QR platby nejsou sdíleny údaje jako je například číslo karty. Hlavní důvody, proč jsou platby QR kódem dále na vzestupu, jsou ale dva následující.

1.  Obchodníci mají rádi platby QR kódem

Platba QR kódem V dnešní době obchodníci na internetu obvykle přijímají platby kartou, a to zejména proto, že transakce proběhne okamžitě, což obchodníkovi umožňuje okamžitě předat zboží nebo poskytnout službu.

Velkou nevýhodou u platebních karet však je, že obchodník vždy platí nemalý poplatek, a to navíc podle typu karty, kterou zákazník zaplatil (Například firemní platební karty jsou pro obchodníka dražší). Je to právě platba QR kódem, která funguje jako rychlý bankovní převod a obchodník tak nemusí platit poplatek karetním asociacím VISA a Mastercard.

Dříve byl bankovní převod otázkou několika dní, avšak díky tomu, že banky začaly v posledních letech realizovat bankovní převody velmi rychle (v řádu minut), popularita QR platby stoupá. Jedná se totiž o rychlý bankovní převod z účtu zákazníka na účet obchodníka.

2. Platba QR kódem je pro zákazníky velmi jednoduchá

Téměř každý zákazník má chytrý mobilní telefon. Mnoho lidí tak má ve svém telefonu mobilní aplikaci své banky, jejimž prostřednictvím mohou provádět nejen obvyklé bankovní příkazy, ale i QR platby. Bankovní aplikace v telefonu se stává nutností, protože je potřebná pro autorizaci platebních transakcí.  Dříve byly transakce potvrzovány opisováním kódů z přijaté SMS, ale tato metoda není úplně pohodlná a ani 100% bezpečná.

Má-li zákazník ve svém chytrém telefonu bankovní aplikaci, má obvykle možnost provádět platby QR kódem, a to kdykoliv a odkudkoliv za předpokladu, že je online. Platba QR kódem je jednoduchá, rychlá a bezkontaktní. Jakmile zákazník s pomocí bankovní aplikace oskenuje QR kód, který mu obchodník ukáže, stačí následně transakci potvrdit a je zaplaceno.

Chcete, aby vám zákazníci také platili přes QR kód?

Platby QR kódem můžete přijímat i Vy. Potřebujete k tomu pouze bankovní účet, na který vám budou chodit platby a nějaký nástroj pro generování platebních QR kódů. K tomu vám dobře poslouží náš online QR generátor, který je k dispozici zdarma. Stránku s online generátorem si můžete uložit jako záložku do mobilu nebo dát přímo na plochu displeje a platební QR kód si tak můžete vytvořit kdykoliv a kdekoliv.

Zaujala Vás platba QR kódem?

Napište nám