Bezkontaktní platby kartou: odpovědi na 10 nejčastějších dotazů

Bezkontaktní platby se staly tak populární, že je v současnosti každá druhá platba kartou v Evropě bezkontaktní. V České Republice je dokonce už devět z deseti plateb kartou bezkontaktních. Letos v červenci tomu bylo deset let, kdy byla uskutečněna první bezkontaktní platba v Česku, která byla provedena 20. července 2011 v supermarketu Globus.

Společnost MasterCard uvádí, že jen v dnešní době probíhá 87 procent všech plateb kartou bezkontaktně. Díky raketově rostoucí oblibě bezkontaktních plateb se Česká Republika nyní řadí mezi přední evropské země, viz porovnání bezkontaktních nákupů a plateb v Česku s vybranými skupinami evropských zemí:

  Česko Blízké  země
 Využívání bezkontaktních plateb (karty a nositelná zařízení) 96 % 88 %
 Placení bezkontaktními plastovými kartami 94 % 81 %
 Vlastnictví bezkontaktní platební karty 98 % 90 %
 Procento nakupujících, kteří využívají alespoň jednou týdně bezkontaktní platby 82 % 70 %

Zdroj: Mastercard Global Consumer Tracker in Europe

1. Co je to bezkontaktní platba?

Bezkontaktní platba znamená, že za zboží či služby zaplatíte přiložením nebo lehkým dotykem bezkontaktního zařízení (obvykle karty nebo chytrého telefonu) nad čtečkou, která platbu přijme. Bezkontaktní platby mohou některé banky a prodejci označovat také jako tap and go (přiložit a jít) nebo wave and pay (mávni a zaplať). Tím se dostáváme k tomu, proč jsou bezkontaktní platby tak populární. Umožňují rychlou platbu bez nutnosti zadávání kódu PIN do terminálu. Bezkontaktní platba anglicky je contactless payment.

2. Jak poznat bezkontaktní kartu?

Na obrázku je graficky terminál i platební karta, které mají označení, díky kterému poznáme, že jak karta, tak terminál podporuje bezkontaktní platbu. Toto označení připomíná obrázek wi-fi Bezkontaktní karty jsou označeny obrázkovým symbolem, který vám může připomínat obrázek wifi. Tento symbol je obvykle umístěn na přední straně karty. V některých případech jej však lze najít na straně zadní. Díky tomuto symbolu také poznáte bezkontaktní platební terminál, který je jím označen. V některých případech vám obchodníci mohou nabídnout místo běžného bezkontaktního platebního terminálu možnost platby prostřednictvím platebního terminálu v mobilu. Mobilní terminál funguje stejně spolehlivě a bezpečně jako běžný platební terminál, ale karta se obvykle přikládá k zadní části mobilního telefonu, kde je umístěna NFC čtečka.

Bezkontaktní karta umí samozřejmě fungovat i jako starší typ platební karty a můžete ji normálně vsunout do platebního terminálu a zadat PIN. Toto musíte ostatně udělat vždy, pokud překračujete při platbě limit pro bezkontaktní platbu.

3. Jaký má bezkontaktní platba limit?

Bezkontaktní platba v současné době limit 500 Kč. Ve srovnání s ostatními zeměmi se tak Česká Republika řadí k zemím s nejnižším limitem pro bezkontaktní platby bez nutnosti zadávat PIN do terminálu.  Tento limit se ovšem obvykle vztahuje k samotné platbě kartou. Platíte-li například rovnou chytrým telefonem nebo hodinkami, obvykle stačí odemknout kartu v daném zařízení, a limit pro takovou platbu není omezený (v závislosti na nastaveném limitu u karty).

Evropské země s nejvyšším limitem pro bezkontaktní platby (v přepočtu na EUR)

 Velká Británie 50 EUR
 Irsko 50 EUR
 Francie 50 EUR
 Německo 50 EUR
 Holandsko 50 EUR
 Belgie 50 EUR
 Itálie 50 EUR
 Malta 50 EUR
 Řecko 50 EUR
 Kypr 50 EUR
 Portugalsko 50 EUR
 Španělsko 50 EUR
 Island 50 EUR
 Estonsko 50 EUR
 Lotyšsko 50 EUR
 Finsko 50 EUR
 Lucembursko 50 EUR
 Slovensko 50 EUR
 Bulharsko 50 EUR
 Dánsko 47 EUR
 Chorvatsko 47 EUR
 Švédsko 40 EUR
 Maďařsko 40 EUR
 Kosovo 40 EUR
 Švýcarsko 37 EUR
 Albánie 37 EUR
 Makedonie 32 EUR

Zdroj pro vybrané země: Tisková zpráva MasterCard březen 2020 a duben 2020

Evropské země s limitem od 20 do 25 EUR

 Rakousko 25 EUR
 Slovinsko 25 EUR
 Srbsko 25 EUR
 Polsko 22 EUR
 Česká Republika 20 EUR

Česká Republika zaostává nejen za Evropskými zeměmi, ale i za Kazachstánem (40 EUR), Běloruskem (35 EUR), Gruzií (27 EUR), Tureckem (24 EUR) a Kyrgyzstánem (25 EUR).

 

4. Jaká zařízení umožňují bezkontaktní platby?

Na obrázku jsou zobrazena tři hlavní zařízení, která se v dnešní době používají pro bezkontaktní platbu: Platební karty, Mobilní telefony a chytré hodinky Dříve jsme byli zvyklí, že se bezkontaktní platby prováděly výhradně platební kartou. Situace se ale změnila a technologie značně pokročila. V současné době je tak zcela běžné, že lze použít mnohá další zařízení, jejichž použití pro platbu je velmi snadné a pohodlné. Díky tomu už dávno není nutné vytahovat peněženku s platebními kartami. Mezi nejčastěji používaná zařízení pro bezkontaktní platby patří:

Je pravděpodobné, že se na trhu objeví i další zařízení, které umožní pohodlné platby. Jiné metody jsou naopak rušeny, protože je zákazníci používali jen zřídka. V minulosti se například velké popularitě těšila i bezkontaktní platební nálepka, kterou šlo například umístit i na klíčenku. V Čechách jsou v současnosti platební nálepky k dostání pouze u několika bank a některé banky již platební nálepky zrušily. Důvodem je právě rostoucí zájem o bezkontaktní platby mobilem i chytrými hodinkami.

5. Jak bezkontaktní platby fungují?

Bezkontaktní platební karty mají v sobě čip, který vysílá rádiové vlny. Přímo v plastu je pak zabudována anténa, která zajišťuje spojení s bezkontaktní čtečkou. Tato technologie se nazývá radiofrekvenční identifikace (RFID). Chcete-li zaplatit bezkontaktní platební kartou, přiložíte kartu k platebnímu terminálu (známému jako čtečka RFID), který zachytí signál, komunikuje s kartou a zpracuje platbu. Platební terminál oznámí, zda byla platba úspěšná, nebo ne. Někdy se to nepodaří a musíte místo toho použít PIN.

6. Jak mohu provádět bezkontaktní platby?

Bezkontaktní platby můžete provádět pomocí řady zařízení. Nejčastěji se jedná o debetní nebo kreditní karty a mobilní telefony, můžete však použít také:

Kromě placení může být tato technologie použita také k otevírání dveří nebo dokonce jako bezpečnostní průkaz.

7. Kde mohu bezkontaktní platby používat?

Bezkontaktní platby jsou stále běžnější, takže byste měli mít možnost platit touto metodou ve většině obchodů. Patří sem různé obchody, restaurace, bary, kavárny, a dokonce i automatizované služby, jako jsou prodejní automaty. Na některých místech lze bezkontaktně platit také ve veřejné dopravě - například v Brně můžete telefon nebo bezkontaktní kartu použít v MHD (známé taky jako služba Pípni a jeď ).

8. Jaké jsou výhody bezkontaktního placení?

Bezkontaktní platby jsou pohodlnou alternativou hotovosti z řady důvodů. Jedním z hlavních důvodů je však skutečnost, že díky bezkontaktním platbám nemusíte trávit čas zadáváním PIN kódu. Použití telefonu i hodinek vám navíc umožní zaplatit za zboží a služby, aniž byste museli mít u sebe kartu nebo hotovost.

9. Jak bezpečné jsou bezkontaktní platby?

Bezkontaktní karty a terminály jsou vybaveny technologií proti podvodům, která se přenáší mezi terminály. To znamená, že informace přenášené mezi terminály jsou bezpečné a je obtížné je zachytit. Například čip na vaší bezkontaktní kartě využívá sofistikovaný systém jedinečných kódů a elektronických podpisů při každé platbě, což snižuje pravděpodobnost, že by údaje o vaší kartě mohly být naklonovány nebo zachyceny.

Bezkontaktní platby jsou tak obecně stejně bezpečné jako platby pomocí PIN kódu vztahují se na ně stejná bezpečnostní opatření, jako je například denní limit pro platby kartou. Pokud dojde ke ztrátě nebo krádeži vaší karty, je potřeba co nejdříve tuto ztrátu nahlásit, protože někdo může provést bezkontaktní platbu (stejně jako někdo může vaši odcizenou kartu zneužít pro online nákupy).

Jaká je pravděpodobnost, že mi bude za jednu transakci naúčtován poplatek dvakrát?

Platební terminály jsou navrženy tak, aby zabránily placení za stejnou věc dvakrát, takže pravděpodobnost, že vám bude účtován dvojí poplatek, je velmi nepravděpodobná. Je to proto, že jakmile přiložíte kartu nebo chytrý telefon ke čtečce karet, je transakce dokončena.

V případě, že se vám překrývají například dvě karty, terminál vás může vyzvat, abyste předložili jednu kartu a může transakci úplně zrušit, aby se zabránilo přeplatku.

Mohl bych provést transakci jen tím, že bych nevědomky prošel kolem platebního terminálu?

Je velmi nepravděpodobné, že byste provedli transakci jen tím, že byste nevědomky prošli kolem platebního terminálu. Bezkontaktní platby fungují pouze v krátkém prostoru (ve vzdálenosti 2 až 10 cm od terminálu).

10. Co mám dělat, když bezkontaktní karta nefunguje?

Pokud vaše bezkontaktní karta nefunguje, měli byste se obrátit na poskytovatele karty a požádat o její výměnu. Obvykle jsou dva důvody, proč vám karta nefunguje: Buď je karta mechanicky poškozená nebo je na kartě nastaven příliš nízký limit pro platby.


< předchozí článek - další článek >

Hledáte jednoduché řešení pro přijímání bezkontaktních plateb?

Kontaktujte nás