Platební karta - jak funguje?

Platební karta – co to je?

Platební karta je platební prostředek, který umožňuje svému majiteli platit u obchodníků za zboží a služby. Platby kartou lze provádět v běžných obchodech i na internetu. Platební karty nahrazují hotovost a přispívají k pohodlnějšímu nakupování. Použití je možné kdekoliv na světě a majiteli tak odpadá starost s konverzemi domácí měny při cestování. Při platbě kartou obvykle neplatí zákazník žádný poplatek a tento pak přechází na obchodníka.

Platební karta má obvykle formu plastové kartičky s čipem a s různými grafickými prvky. Na kartě je vždy zobrazeno logo vydavatelské banky a dané karetní asociace. Některé platební karty jsou vydávány jako virtuální a nemají tedy fyzickou podobu. Existují pouze v datové podobě a majitelé znají jejich čísla a další údaje. S takovými platebními kartami lze platit výhradně na internetu.

Druhy a typy platebních karet

Platební karta - placení v eshopu Existují dva základní druhy platebních karet. Karty debetní a karty kreditní. Při platbě debetní platební kartou se majiteli karty rovnou odečítají peníze z jeho bankovního účtu, ke kterému je karta vydána. V případě nedostatku peněz na bankovním účtu, nelze touto kartou zaplatit. Při platbě kreditní kartou poskytuje vydavatelská banka majiteli karty okamžitý úvěr, který je třeba splatit do určité doby a za podmínek, které jsou stanoveny smlouvou mezi majitelem karty a bankou.

Platebních karet je mnoho typů. Existují karty osobní, firemní, věrnostní a další. Vydavatelské banky a další firmy poskytují svým zákazníkům a tedy majitelům karet nejrůznější bonusy a výhody. K nejčastějším patří pojištění, možnost návštěvy letištních salónků nebo také cashback, což je bonus, poskytovaný k nákupu, kdy se zákazníkovi vrací část kupní ceny zpět na bankovní účet. Banky vydávají často platební karty ve spolupráci s leteckými společnostmi, které mají za cíl motivovat držitele k trvalému využívání služeb dané společnosti.

Možnosti použití platebních karet

V poslední době, kdy dochází k nárůstu používání moderních platebních metod, hrají karty stále významnější roli. Jsou totiž pořád jediným prostředkem, který spojuje majitele karty a jeho bankovní účet. Čísla platebních karet je možné zadat do mobilních aplikací nebo internetových prohlížečů a pak lze snadno a rychle platit v internetových obchodech nebo v běžných obchodech pomocí mobilního telefonu.

Platební karta je tedy stále nezastupitelná a všechny moderní platební metody jako Apple Pay, Google Pay nebo MasterPass potřebují ke své funkci právě platební kartu.

Přijímat platební karty nebo ne?

Platby kartou jednoduše V dnešní době je tato otázka zcela zbytečná. Zákazníci chtějí kartami platit a nesou nelibě, pokud to někde není možné. U některých eshopů je dokonce podíl plateb kartou více než 90%. Toto mohou potvrdit například prodejci vstupenek a jízdenek.

I platební brána Pays, která nabízí několik dalších platebních metod, realizuje přibližně 80% transakcí pro své uživatele prostřednictvím platebních karet. Z pohledu obchodníka je v kamenném obchodě i na e-shopu akceptace plateb kartami v podstatě nutností. V případě, že platbu kartou nenabízí, přichází obchodník o nemalé procento zákazníků.

Nenašli jste odpověď na vaši otázku?

Zeptejte se nás