Platba kartou aneb jak cestovat v MHD Brno

Od července 2020 mohou cestující v MHD Brno jednoduše zaplatit jízdné přiložením karty k tzv. žlutě zbarveným validátorům (čtečkám), které jsou umístěny ve všech dopravních prostředcích. Platba kartou v MHD je možná i přiložením chytrého telefonu (platba pomocí Apple Pay a Google Pay) nebo s chytrými hodinkami, protože validátory mají zabudovanou tzv. NFC technologii, která podporuje bezkontaktní placení. Podporované platební karty jsou od hlavních vydavatelů VISA a Mastercard.

Jak provést nástup s platební kartou v MHD

Platba kartou v brněnské MHD je jednoduchá. Nastoupíte do MHD a tzv. pípnete tím, že přiložíte kartu nebo telefon ke žlutému validátoru. Po přiložení karty ke čtečce na obrazovce uvidíte, zda váš nástup neboli check in proběhl úspěšně – displej validátoru bude zářit zeleně s nadpisem Nástup. Tímto pípnutím dále autorizujete terminál k tomu, aby mohl evidovat jízdu, a později díky tomu bude možné provést na platební kartě automatickou transakci podle toho, kolik toho v daný den s MHD najezdíte. K zúčtování vždy dochází v pozdních nočních hodinách.

Jak provést check out neboli odpípnutí

Pokud cestujete pouze v Brně (tarifní zóny 100 a 101) a jedna cesta nezabere více než 15 minut, nezapomeňte provést tzv. check out, respektive „odpípnutí“. Jednorázová cesta v brněnské MHD, při které se do 15 minut odpípnete, vás bude stát 20 Kč namísto standardních 25 Kč.

Check out provedete tak, že znovu přiložíte kartu nebo telefon k validátoru a ten oznámí úspěšný výstup stejným způsobem jako nástup. Ujistěte se, že pro nástup a výstup používáte stejné zařízení a stejnou platební kartu. Jinak se vám místo výstupu započítá nový nástup. Odpípnutí nemusíte provádět na tom samém validátoru. Pokud například vystupujete z jiné části vozu, než jste nastoupili, můžete provést check out na nejbližším validátoru u výstupu.

Proč je potřeba používat stejné zařízení?

Každé zařízení (hodinky, telefon) posílá odlišné šifrované údaje do validátoru, a z toho důvodu by systém pro pípnutí hodinkami a odpípnutí telefonem zaznamenal dvě různé platby, i když by byla použita jedna platební karta.

Jak na jízdu s přestupy

V případě, že budete několikrát přestupovat, je zapotřebí, abyste v každém dalším dopravním prostředku nezapomněli pípnout nástup. Pokud mezi prvním a posledním pípnutím v MHD neuplyne více než 60 minut, pak vás cesta vyjde na 25 Kč. Právě časový limit mezi prvním a posledním pípnutím hraje klíčovou roli při výpočtu ceny za cestu a nezáleží na tom, jak dlouho ještě po posledním pípnutí úsek pojedete.

Jednoduše řečeno, pokud jedete trasu třemi různými tramvajemi a ve třetí tramvaji si po nástupu pípnete 59 minut po pípnutí v první tramvaji, jedete již zbytek poslední trasy v podstatě zadarmo.

Jak se vyhnout opakovanému „pípání“

Pokud absolvujete jízdu s více přestupy, nevýhodou takového cestování s chytrým telefonem nebo platební kartou je, že můžete zapomenout na pípnutí při nástupu. Pokud tedy víte, že budete víckrát přestupovat a nechcete opakovaně „pípat“, můžete si ve validátoru koupit jednorázovou jízdenku na vybranou dobu.

Jak koupit jízdenku v MHD Brno pro různé časové limity i zóny

Po nástupu neprovádějte pípnutí u validátoru, místo toho vyberte na jeho obrazovce položku „další jízdenky“ a z nabídky vyberte nejvhodnější variantu podle odhadované doby cesty nebo počtu zón. Teprve pak transakci dokončíte přiložením karty nebo jiného zařízení (telefon, hodinky) k displeji. Tímto odpadá starost s opakovaným přikládáním karty při nástupu a zároveň nemusíte řešit, zda jste po přestupu do jiného prostředku omylem nepoužili jinou kartu nebo zařízení pro opakovanou transakci.

Brno tarifní zóny 100 a 101 Stejným způsobem můžete pak dokupovat různé typy jízdenek, například:

Ve všech těchto následující příkladech platí, že nepřikládáte kartu, ale místo toho vybíráte požadovaný typ jízdenky přímo na panelu validátoru a teprve poté provedete platbu.

Jak na cestování ve více lidech

Pokud chcete zaplatit jízdenku za skupinku osob, můžete tak učinit dvojím způsobem:

Více informací o tom, jak zakoupit jednotlivé lístky prostřednictvím validátoru najdete přímo na oficiální stránce DPMB.

Co když budu cestovat několikrát v průběhu dne

Jestliže strávíte den cestováním v MHD, nastavená maximální možná útrata na platební kartě za vybraný den je 90 Kč. Nehrozí tak, že by vám byla účtována vyšší částka i kdybyste ten den využili mnohem větší počet jízd. Zúčtování veškerých jízd pro daný den probíhá vždy kolem třetí hodiny ráno, proto tento systém nelze používat jako 24hodinovou jízdenku.

Shrnutí pro platby kartou a cestování v MHD Brno

Na obrázku jsou zobrazeny čtyři hlavní tipy týkající se cestování a platby kartou v MHD Brno. První je, abyste se ujistili, že používáte stejné zařízení nebo stejnou platební kartu při cestování, jinak se budou počítat různé částky.  Pokud vás nebaví neustále pípat nástup, můžete si ve žlutém validátoru koupit jednorázovou elektronickou jízdenku. Validátory jsou k dispozici ve všech prostředcích MHD Brno a lze v nich zakoupit hned několik druhů jízdenek.

Více informací k systému najdete přímo na stránce Pípni a jeď, kde najdete i oficiální kontakt.


< předchozí článek - další článek >

Hledáte platební bránu pro platby za MHD a parkování?

Kontaktujte nás, máme řešení pro města a obce.