Platba ze zahraničí na český účet: možnosti a výhody různých metod

Platba ze zahraničí na český účet obvykle zahrnuje několik kroků a různé poplatky v závislosti na tom, odkud peníze posíláte a jaký typ převodu používáte. Existují tradiční metody mezinárodních bankovních převodů jako jsou SEPA platby, SWIFT platby nebo specializované služby, které se vyplatí zejména pro zahraniční převody, které nejsou v eurech.

Komerční platba ze zahraničí na český účet

Pokud podnikáte a máte zahraniční klienty, můžete platbu ze zahraniční na svůj účet přijímat formou mezinárodního bankovního převodu nebo využít dalších dostupných služeb, které jsou popsány níže. Avšak úplně nejjednodušším způsobem, jak přijímat platby za své produkty nebo služby, je prostřednictvím platební karty nebo s pomocí Apple Pay a Google Pay. Jako přijímací strana nemusíte řešit poplatky za konverzi měny a klientovi bude účtována pevně stanovená částka v korunách.

Platba ze zahraničí Platební brána Pays umožňuje tento typ nejmodernější platební metody nejen prostřednictvím e-shopu a partnerských řešení, ale také díky platebním odkazům a platebním předpisům. Obchodníkům dále nabízíme možnost příjmu plateb prostřednictvím platformy Revolut (stačí mít zřízen u Revolutu účet) a platby mohou přijímat i prostřednictvím PayPalu.

Zde najdete více informací:

Pro platby v rámci Evropské unie nabízí platební brána Pays i možnost mezinárodní QR platby. Zákazníci mohou jednoduše vybrat metodu QR platby a následně zvolit formát platby:

Běžná platba ze zahraničí na český účet

Jak jsme již psali na začátku tohoto článku, jednou z možností, jak přijímat zahraniční platby, je mezinárodní bankovní převod, a to buď SEPA (pro převody v EUR) nebo SWIFT (v jakékoliv měně).

SEPA a SWIFT platby

SEPA (Single Euro Payments Area) je systém pro převody v eurech v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP) a několika dalších přidružených zemí. Platba obvykle zabere 1-2 dny a poplatky za tento typ platby jsou minimální, protože banky jsou v rámci SEPA povinny účtovat domácí a přeshraniční převody stejně.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je globální systém pro mezinárodní platby, který lze použít pro jakoukoliv měnu. Může však zabrat několik pracovních dnů až týden, a to podle banky. Poplatky mohou být účtovány jak u odesílající, tak i u přijímací banky. Dále pak mohou být zainteresované i zprostředkující banky.

Mezi největší možné nevýhody SEPA a SWIFT platby patří skutečnost, že mohou být účtovány i poplatky za směnu měny. Banky k tomu navíc mnohdy používají vlastní směnové kurzy, které mohou být méně výhodné než tzv. střední kurz (mid-market rate).

Zde najdete více informací o SEPA a SWIFT platbách:

Vzhledem k výši poplatků a také nevýhodným směnovým kurzům vznikly další specializované služby, které jsou obvykle rychlejší, pohodlnější a mnohdy i levnější.

Služby specializované na mezinárodní transakce i převody

Kromě mezinárodních bankovních převodů existuje několik dalších způsobů, jak převést peníze ze zahraničí na svůj český účet. Některé z těchto metod mohou být rychlejší, levnější nebo pohodlnější v závislosti na tom, co zrovna hledáte.

TransferWise (nyní Wise)

Je služba, která je k dispozici zcela zdarma všem, kteří hledají možnost jednoduchého a dostupného zahraničního převodu. Tato služba se primárně zaměřuje na mezinárodní převody peněz s výhodnými směnnými kurzy a nízkými poplatky. Není bankou, ale je regulovanou finanční institucí. Hlavní předností služby je transparentnost a férový střední tržní kurz, tzv. mid-market rate, který se nachází uprostřed mezi nákupním a prodejním kurzem měny.

Wise si účtuje pevný poplatek plus procento z převáděné částky. Všechny poplatky jsou jasně uvedeny před provedením převodu, takže dopředu přesně víte, kolik zaplatíte. Wise je výhodnější zejména v případech, kdy provádíte velké mezinárodní převody a potřebujete konzistentně výhodný směnný kurz.

Revolut

Revolut také používá střední tržní kurz během pracovních dní (pondělí až pátek), ale během víkendů si účtuje malý příplatek (obvykle 0,5-2 %) na směnný kurz kvůli volatilitě trhu. Revolut není jen službou, která umožňuje jednoduchý a levný převod prostředků ze zahraničí. Oproti Wise se jedná o multifunkční finanční platformu. Kromě mezinárodních převodů nabízí širokou škálu finančních služeb, včetně komplexního digitálního bankovnictví, obchodování s akciemi a kryptoměnami, spořicích účtů, cestovního pojištění a dalších.

Revolut má evropskou bankovní licenci, což službě umožňuje nabízet širší spektrum bankovních služeb.  Revolut účet je stejně jako u Wise k dispozici zdarma, pro zahraniční převod je zde měsíční limit 1200 EUR. Pokud pravidelně směňujete více než 1 200 EUR měsíčně a chcete se vyhnout poplatkům za směnu, stojí za to zvážit použití placeného plánu nebo případně služby Wise.

O službách Revolutu jsme napsali hned několik článků:

PayPal

PayPal je populární online platební systém, který taktéž umožňuje provádět mezinárodní převody peněz. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších služeb pro přijímání i odesílání plateb online. Převod peněz z PayPal účtu na bankovní účet v jiné měně je snadný, ale může být spojen s dalšími poplatky a méně výhodným směnným kurzem. PayPal na rozdíl od Wise nebo Revolutu používá vlastní směnný kurz, který navíc zahrnuje přirážku k tržnímu kurzu. Doporučujeme proto zkontrolovat směnný kurz a poplatky před provedením převodu, případně zvážit alternativní možnosti. O PayPal platbách jsme napsali i článek:

Western Union

Western Union je jedním z nejstarších a nejznámějších poskytovatelů služeb pro mezinárodní převody peněz. I přes nárůst nových finančních technologických společností má Western Union několik klíčových výhod. Tou hlavní je, že Western Union má jednu z nejrozsáhlejších sítí pro převody peněz na světě s více než 500 000 pobočkami ve více než 200 zemích a teritoriích.

To znamená, že můžete posílat a přijímat peníze téměř kdekoli na světě, a to i do odlehlých nebo venkovských oblastí, kde jiné finanční služby nemusí být dostupné. Tato služba navíc umožňuje provádět převody prostředků i těm, kdo nemají bankovní účet. Je tedy určena pro ty, co potřebuji rychle peníze v hotovosti.


< předchozí článek - další článek >

Hledáte způsob, jak jednoduše přijímat platby odkudkoliv a od kohokoliv?

Obraťte se na nás