Wix - recenze

Pokud jste někdy v minulosti hledali jednoduchý nástroj na tvorbu webu, patrně jste narazili na Wix. Wix je původně izraelská softwarová firma, která byla založena roku 2006 a má za sebou bohatou historii ve vývoji HTML5 a mobilních aplikací. Jedná se o tzv. freemium nástroj (základní verze zdarma), který však můžete kdykoliv upgradovat na placenou verzi.

Wix od svého založení urazil dlouhou cestu a už dávno není jen vynikající drag-and-drop nástroj pro tvorbu malých webových stránek. Nabízí více než 800 bezplatných šablon, které si můžete přizpůsobit podle svých představ. Jako bonus si můžete prostřednictvím Wix zcela jednoduše zařídit vlastní webhosting i doménové jméno. Tato služba je k dispozici jak zdarma, tak i v placené verzi (podle typu domény a hostingu).

Wix je také skvělou alternativou pro ty, co nechtějí utrácet za nástroje sloužící k automatizaci různých úkonů (e-mail marketing, zákaznická podpora, správa objednávek a faktur…). Wix totiž nabízí i tyto rozšířené možnosti včetně jednoduchých webových analytik a pokročilejších marketingových nástrojů. Možnost aktualizace stránek pro zobrazování na Google je samozřejmostí.

Pro koho je Wix vhodný

Wix má stále několik nevýhod, kvůli kterým není ideální pro větší weby. Až budete brouzdat šablonami, sami zjistíte, že vizuální rozvržení šablon je primárně určeno pro podnikající osoby a menší firmy.

V seznamu najdete krásné šablony vhodné pro restaurace, internetové obchodníky, konzultanty a kouče, kadeřníky fitness instruktory, stylisty, účetní a další OSVČ s různým zaměřením (umělci, překladatelé, fotografové, právníci…). Veškeré šablony jsou samozřejmě optimalizovány pro mobilní zařízeni a lze je editovat i doplnit o další funkce prostřednictvím App Marketu.

V jistém smyslu lze Wix přirovnat k montovanému domu: základní konstrukce již existuje a nelze ji měnit. Můžete si však vymalovat stěny podle svého gusta (vybrat si téma) a přidat nábytek, který se vám líbí… Při registraci si můžete zvolit šablonu podle svého zaměření, anebo vytvořit vlastní projekt od základů. Je to jen na vás.

Wix Ceník

Wix recenze – shrnutí hlavních výhod a nevýhod tak jak je napsáno v článku (výhody: velký výběr šablon, flexibilita, animace elementů, app market, wix adi, automatizace, možnost vlastní aplikace, automatické zálohování. Nevýhody: cena, není možné změnit vybranou šablonu, pomalejší načítání stránky v telefonu). Pokud se rozhodnete Wix vyzkoušet, patrně vám dříve nebo později pošlou emailem výhodnou nabídku, která bude ještě o něco nižší, než je oficiálně uvedeno na webu. Těšit se můžete třeba na 50% slevu na první rok k vybraným plánům.

Wix je ovšem k dispozici zdarma na tak dlouho, jak chcete a uznáte za vhodné. Pokud potřebujete profesionální funkce, jako je vlastní doména nebo pokročilejší funkce, budete si muset vybrat jeden z prémiových plánů. Nejlevnější plán je v současnosti k dispozici za 4,5 EUR měsíčně, ale neobejde se bez reklam. Druhá nejlevnější varianta je k dispozici za 8 EUR. Ceník je navíc rozdělen podle zaměření:

  1. Pokud chcete čistě webovou stránku, pak se cena za měsíc pohybuje od 4,5 EUR do 26 EUR za měsíc.
  2. Pokud chcete stránky pro účely e-komerce, které umožňují příjem online plateb přímo přes platformu Wix, pak se cena pohybuje od 17 EUR do 35 EUR.

Wix je ovšem s ohledem na množství nabízených funkcí pořad velice levný nástroj, který je navíc dostupný v češtině. Díky integraci různých řešení do jednoho nemusíte připlácet za další služby zvlášť, ať už se jedná o automatizaci, e-mail marketing anebo fakturaci. Aktuální ceník najdete na této stránce.

Jak získat skvělé e-komerce řešení na Wix za minimální náklady

Částka za jednoduchý e-komerce projekt se může zdát začínajícím podnikatelům vysoká. Pays.cz proto nabízí pro malé obchodníky, kteří nevyhledávají pokročile funkce, jednoduché řešení. Nepotřebujete používat integrované řešení přímo od Wix k tomu, abyste mohli přijímat platby. K prodeji Vám budou bohatě stačit naše oblíbené platební odkazy, které si můžete snadno vložit k jednotlivým produktům. V případě prodeje digitálního obsahu pak můžete využít naši službu zaměřenou na e-produkty.

Wix výhody

Velký výběr šablon

Wix má pozoruhodný výběr hezky zpracovaných šablon po vizuální stránce. Šablony jsou zaměřeny na různá odvětví, takže si lze vybrat z mnoha zajímavých předpřipravených návrhů.

Je flexibilní

Většina drag-and-drop vizuálních nástrojů nabízí omezený rozsah toho, jak lze jednotlivé prvky na stránce přesouvat a upravovat. V porovnání s takovými nástroji lze ve Wix pracovat s jednotlivými prvky na velice detailní úrovni.

Přidávání animací

Wix je jeden z mála nástrojů, který umožňuje animovat text a další prvky. Je to bezpochyby zajímavá funkce, která může v nesprávných rukou dopadnout špatně. S animovanými prvky je proto potřeba pracovat obezřetně.  

App market

Existují stovky aplikací pro webové stránky, které můžete na svůj web přidat. K dispozici je nástroj pro zasílání novinek, software pro živý chat, widgety pro online rezervace, fotogalerie, rezervační formuláře, členské oblasti atd. Všechny tyto aplikace můžete snadno integrovat.  Mějte však na paměti: mnohé z nich jsou aplikace třetích stran – Wix proto neposkytuje podporu pro všechny z nich. Je na každém uživateli, co a jak moc bude ve Wix využívat. Možnosti jsou tu v tomto ohledu široké.

Wix ADI

Wix nabízí poměrně chytrého asistenta pro tvorbu webových stránek. je však k dispozici pouze pro některé typy projektů (portfolia, stránky pro jógu atd.). Automaticky například vygeneruje obrázky a obsah, propojí vaše sociální sítě, vytvoří za vás kontaktní formulář nebo vybere vhodný design pro vaše publikum. Ale nebojte se, pokud se vám něco nebude líbit, budete to moci změnit.

Automatizace a vlastní aplikace

Mezi další zajímavé funkce patří již zmíněné automatizace pro prodej i interní správu, vlastní analytika, zajímavé marketingové nástroje a možnost vlastní aplikace. Zákazníkům můžete posílat automatický děkovný email po odeslání formuláře, můžete přivítat nové návštěvníky na chatu, odpovídat automaticky na zprávy zaslané prostřednictvím chatu i formuláře, poděkovat za registraci, poslat připomínku k faktuře, o vypršení platnosti nabídky atd. Wix nabízí i pokročilejší automatizace.

Automatické zálohování webu

Wix automaticky vytváří záložní body vašich webových stránek, které můžete kdykoli obnovit. Nikdy tak nepřijdete o důležité informace.

Wix nevýhody

Cena

Navzdory tomu, že lze získat zajímavý Premium plán již od 8 EUR měsíčně (služba se obvykle předplácí na rok), pro začínající podnikatele to může být pořád částka, kterou nemusí chtít hned na úvod investovat. V současnosti lze na webu nalézt levnější alternativy jako například Mozello, které ovšem nenabízí takové pokročilé nástroje. Nejlevnější e-komerce řešení navíc u Wix stojí 17 EUR, což je více než pokročilá varianta například u Shoptetu.

Změna šablony není možná

Jakmile jednou vyberete určitý druh šablony, není možné ji přepnout na jiný typ. Lze však měnit jednotlivé prvky vybrané šablony. Nelze ji pouze změnit jako celek.

Pomalejší nahrávání stránky v mobilu

Nedostatečná rychlost byla v minulosti jedním z nejpalčivějších problémů Wixu. Tento problém se podařilo z velké části eliminovat, ale mobilní stránky mají stále ještě prostor pro zlepšení. Hlavním důvodem je, že krásné vizuální zpracování šablon ve Wix má svou cenu a tou je právě rychlost načítání stránky.

Další zajímavé funkce ve Wix

Analytika a přehledy

Platforma má i vlastní analytika a přehledy, ať už se jedná o data k návštěvnosti nebo prodeje. Kromě prodeje můžete snadno spravovat své platby, nabídky, faktury, opakující se faktury a různé finanční integrace. Ty lze pak snadno propojit do automatizace.

Možnost vlastní aplikace

Wix nově nabízí i možnost tvorby vlastní jednoduché aplikace pro telefony (jak Android, tak iOS).

Promo na sociálních sítích

Prostřednictvím Wix můžete snadno spravovat reklamy pro Instagram i Facebook. Samozřejmostí je i možnost propojení s IG nebo FB firemním profilem a vytvářen i přidávání příspěvků na sociální sítě přímo skrze Wix.

Video a logo maker

Prostřednictvím Wix můžete vytvářet i krátká promo videa, popř. vytvořit vlastní logo. Budete moci vybrat z mnoha návrhů šablon, kterou si pak upravíte dle vlastních představ.


< předchozí článek - další článek >

Chcete platební bránu bez paušálu, kterou lze snadno propojit s Wix?

Kontaktujte nás